Mehmet Kesim Yazdı : KKTC'de Fahiş Ev Kiralarına Kim Dur Diyecek ?

4 Eylül 2022 Pazar  17:03

Yazmış olduğu köşe yazıları büyük ilgi ve beyeni ile takip edilen 
BYTURCO MEDYA YAYIN GRUBU BAŞKANI  Gazeteci Yazar Mehmet Kesim okurlardan gelen şikayet ve tepkiyi dile getiren KKTC Hükümetine seslendiği ''KKTC'de Fahiş Ev Kiralarına Kim Dur Diyecek ? ''Başlıklı köşe yazı büyük ilgi görürken gözler KKTC Hükümetinde .
  İŞTE O KÖŞE YAZISI ....
         KKTC'de Fahiş Ev Kiralarına Kim Dur Diyecek ?  
Mailimde  ve Whatsapp'da  yüzlerce mesaj  oturup teker teker cevap vermeye kalksam inanın günler sürecek.
Konu aynı  ya KKTC'de bir yakını ,oğlu ,kızı Üniversitede okuyan aileler ,ya direk öğrencilerin kendisi ya da  yeni öğretim yılında KKTC'de Üniversite kazanan gençlerin konut ,kira sorunu.
Byturco.Com  ve Kıbrıs gece gündüz .com  başta olmak üzere diğer gazetelerimizde ÖĞRENCİ DOSTU ADA diye yıllardır bağırıyoruz.
Gerçekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yaşamı kültürü iklimi, başta olmak üzere verilen eğitimde dahil Üniversite Öğrencileri için ideal bir Ülke.
Ben yıllardır  Köşe yazılarımda KKTC'yi çok sevdiğimi her zaman beyan ettiğim için ,Müsadenizle şiir Kitabımda KKTC'ye özel şiir yazarak yer verdiğim için dostlarım,okurlarım yakın çevrem KKTC'yi çok sevdiğimi  çok iyi bilirler
Kendi birinci derece yakınlarımın çoğuda tahsillerini KKTC yaptıkları için KKTC benim içinde aile fertlerim içinde özel sevilen bir ülkedir.
Sorunun kaynağı belli , KKTC'de ev sahipleri kiralama işini sterline bağımlı olarak sürdürmeyi alışkanlık haline getirmiş
KKTC hükümetleride bu konuda bağlayıcı bir şey yapmadığı için 23 liraya dayanan sterlin bir anda ev kiralarını uçurmuş,
Bu yüzden şikayetler tepkiler çok büyük.
Özellikle GAÜ Girne Amerikan Üniversitesi başta olmak üzere bir çok Üniversitenin bulunduğu  Girne de 
2+1  80 M2 lik bir kitalık daire 450 ,500 sterlin, yani 10 bin Tl ni,n üzerinde.
Yeni bir kiracı mesala Üniversite için gelmiş bir genç Bismillah dese ev kiralamaya kalksa  2 depozit 1 komisyon  daha kira ücreti olmadan 30 bin Tl para 
1Yıllık Kira 120  Yani toplam  150bin Tl...Eğitim ve günlük ihtiyaç hariç 150bin Tl.
İlanlar ortada inanmayan bakar...
1+1 ler bile 7 bin Tl den başlıyor..
Bu yeniler için.
Eski Kiracılar yani KKTC'de öğrenim gören geçen yıldan daha önceden aynı evde oturan eğitimi devam edenler Kiracı Ev sahibi tartışması ile karşı karşıya..
5000 Tl ödeyen eski kiracıyı çıkarabilmek için kırk takla atan ev sahipleri  kira artışını yüzde yüz bile olsa kabul etmeme havasında...
Sorun büyük, bize mail yazan derdini anlatanlar sesini KKTC Hükümetinde bakanlarada duyurmaya çalışıyorlar.
Bizde her zaman olduğu gib okurlarımıznı bu konudaki şikayetlerine gazetelerimizde yer verirken bende bu konuda düşüncelerimi köşemde sizlerle paylaşıyorum.
Geçtiğimzi günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapan KKTC Milli Eğitim bakanı Nazım Çavuşoğlu KKTC de Ev sahiplerinr çağrıda bulundu .
Habere bizde Gazetelerimizde aşağıda okuyacağınız şekilde yer vermiştik.
''Bakan Nazım Çavuşoğlu  KKTC'de ev sahiplerine çağrıda bulundu
Üniversitelere kayıt döneminin yakında başlayacağını belirten ve ülkemizi tercih eden öğrencilere destek olunması gerektiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Öğrenci Dostu Ada projesi çerçevesinde, öğrencilere yönelik yurt harçlarında ve ev kiralarında daha makul bir seviye belirlenmelidir. Bu çerçevede, yurt temsilcilerimiz ile yaptığım görüşmede, yurt harçlarının bu bilinçle belirlenmesi gerektiği noktasında görüşlerimi temsilcilerimize ilettim. Buradan, ev sahiplerine de çağrı yapıyorum. Ev kiralarını bu sorumluluk bilinciyle belirleyelim.” dedi.
Konuşmasında “Ülkemize gelecek öğrencilerin hepsi bizim evladımızdır. Ailelerimiz çocuklarını gönül rahatlığı ile bizlere emanet edebilirler.” ifadelerine yer veren Çavuşoğlu, bu dönemde öğrencilere destek olmak adına tüm paydaşlar ile birlikte hareket edeceklerinin altını çizdi.''

Bakan Nazım Çavuşoğlunun bu açıklamasının üzerinden neredeyeyse 15 gün geçti . Aynı hassasiyeti KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ,KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre ,KKTC Başbakanı Ünal Üstel ve tüm Bakanların ,Milletvekillerininde göstermelerini bekliyorduk.
Ama KKTC Kabinesinin tecrübeli politikacısı Milli Eğitim bakanı Nazım Çavuşoğlunun hasssiyeti diğer kabine üyelerinde ve KKTC Başbakanına nasıl etki yaptıysa henüz ÇIT YOK ...

Bence KKTC için bu göz ardı edilmeyecek bir sorumluluk olmalıdır ve mutlaka KKTC de Ev sahiplerini aynen Türkiyedeki gibi belirli bir oran dışında kira artışını önleyici tedbir vakit geçirilmeden alınmalıdır.

KKTC'de yerleşik nüfusun, Nüfus sayımı ile belirlenemesi resmi nüfusun çok çok üstünde gayri resmi bir nufus olması Kira olayını tetikleyen başka bir durum .Bu KKTC de emlakçılık yapanları ekmeğine yağ sürüyor.
Casinolarda çalışanların maaşları dolgun olduğu için onlarda ayrı bir etken.
KKTC Hükümetleride Yerli Halkıda şunu göz ardı etmemeli
Onbinlece Başta Türkiye olmak üzere Adaya gelen öğrenciler KKTC ekonomisi için ciddi bir pazar,
Düşünün Sadece Girnede 25 binin üzerinde üniversite öğrencisi var. en az günde 100 Tl harcasalar günlük Girne esnafına 2.5 Milyon Tl lik bir ticari hacim.  
Gazimağusa,Lefkoşa,Lefke Yani Üniversitelerin olduğu ilçelerde de 
durum aynı.
Bu örneklememi  çeşitli alanlarda fazlalaştırmadan asıl konuya dönüyorum,
KKTC'de Fahiş Ev Kiralarına Kim Dur Diyecek ?

İşin bir farklı yanıda KKTC'de Türkiyeden gidip ev alıp öğrencilere kiraya veren bu tür geliri tatıp alışan binlerce Türkiyeli zengin  var .
İster KKTC'li Olsun ister Türkiye'den gidip ev satın alıp kiraya verenler olsun 
LÜTFEN   ÖĞRENCİ DOSTU ADA İMAJINI ÇİZMEYİN,,,

SİZDE SAYIN KKTC HÜKÜMETİ ÜYELERİ  MİLLETVEKİLLRİ BUNA  ALET OLMAYIN  

Dünyanın bir çok ülkesinde Üniversite Eğitimi konusunda pazar payını artırmak isteyen Ülkelerin cazip teklifleri artarak büyüdüğünü sakın unutmayın..

İşin Sonunda Olan Başta  KKTC'deki  Üniversitelere ,KKTC Esnafına kısaca herkese olur.

Bu konuda aslında  İşiniz Zor Değil Türkiye'yi Niçin Örnek Almıyorsunuz ?..
Neden Korkuyorsunuz ?
Yoksa KKTC'de Müteahitlik yapan Zenginlerden mi Korkuluyor.

Fahiş Kira Artırımı oranına  KKTC Hükümeti olarak Bir El Atın Yeter
Alışkanlık haline gelen Sterlini kirada Sabitlmek..
Yıllık Yüzde %30 dan Fazla Kira artışına dur demek
Kira Vergi Beyanlarını Ciddi şekilde Kontrol bize yazanların önerilerinden bazıları..
BİZDEN DUYURMASI 
GERİSİ KKTC HÜKÜMETİNE  KALMIŞ..
BEN YAZDIM TARİH NOT  ALDI...
HAYIRLISI DİYELİM HAYIR OLSUN...
BAKALIM KKTC HÜKÜMETİ ''ÖĞRENCİ DOSTU ADA '' KONUSUNDA NE KADAR CİDDİ 
GÖRECEĞİZ....

mehmetkesim@byturco.comSayfa Adresi: http://www.magazinekibi.com/haber/Mehmet-Kesim-Yazdi-KKTC-de-Fahis-Ev-Kiralarina-Kim-Dur-Diyecek-/396580