Fuat Oktay : Kıbrıs Türkü’nün azmi, anavatan Türkiye için iftihar kaynağıdır

15 Kasım 2021 Pazartesi  15:56

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 38’inci Kuruluş Yıldönümü kapsamında Dr. Fazıl Küçük bulvarı üzerinde gerçekleşen törene katıldı
Törende konuşan Oktay, “KKTC, 38 yıl önce Meclis’teki tüm tarafların ortak mutabakatıyla, Kıbrıs Türk halkının 7’den 70’e desteği ve hürriyet aşkıyla kurulmuştur. Mutlaka aramızda bağımsızlık ilanından sonra Atatürk meydanındaki topluluğa dahil olanlar vardır. Genciyle yaşlısıyla hep birlikte kutladığınız bağımsızlık sevinci Lefkoşa’dan Anakaraya ve tüm kardeş coğrafyaya yayılmıştır. 74 ve 83 ruhuyla istikbalinize sahip çıkarak 38’inci yılın haklı gururunu yaşıyorsunuz” dedi.
“KIBRIS TÜRKÜ’NÜN AZMİ, ANAVATAN TÜRKİYE İÇİN İFTİHAR KAYNAĞIDIR”
“Bizler, Kıbrıs Türkü’nün ada üzerindeki vazgeçilmez teminatı olan Kıbrıs Türk Devleti’nin egemenliğinin daimi olacağına yürekten inanıyoruz” diyen Oktay, “Hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan Kıbrıs Türkü’nün azmi, anavatan Türkiye için iftihar kaynağıdır” şeklinde konuştu.
Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesini başlatan Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nın dava erlerini şükranla anıyorum. Cengiz Topelleri, Fehmi Ercanları unutmadık, unutmayacağız. Hayatta olan gazilerimize de sağlık, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum.”
“BİZ İYİ NİYETLE ÇABA GÖSTEREMEYE DEVAM EDİYORUZ, EDECEĞİZ”
Egemenliğin refaha dönüşmesi için iki devlet arasında işbirliği çözüme doğru yol alınmasının önemli olduğuna dikkat çeken Oktay, “Ortak akla dayanan bir çözüm rotası için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, her zaman fikir birliği içinde olmuştur. ‘Asla’ diyerek tüm olumlu havayı bozanlar ve çözümsüzlükten beslenenler olsa da biz iyi niyetle çaba gösteremeye devam ediyoruz, edeceğiz” dedi.
“ADADA ADİL, KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇÖZÜM ARZU EDİYORUZ”
“Amacımız, bölgenin işbirliği sahasına dönüşmesidir” diyen Oktay, sözlerine şöyle devam etti:
“Bir kez daha tekrarlıyoruz; adada adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm arzu ediyoruz. Barış ve istikrarın yeşermesini arzu ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin tescil edilmesi ve garanti altına alınması gerek. Aksi takdirde çözümün yolunu açacak şartlar hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Cenevre’de ortaya koyduğu öneri de bu temel üzerine inşa edilmiştir. Uluslararası toplum için gerçekçi politika zamanı çoktan geldi ve geçiyor bile.”
“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM, BİR MÜZAKERE POZİSYONU DEĞİLDİR”
“İki devletli çözüm, bir müzakere pozisyonu değildir” vurgusu yapan Oktay, “Rum tarafı şimdi istiyormuş rolü yaptığı ‘ortaklık devletini’ önce yıkıp, sonra da reddetmedi mi? Bu oyalama taktikleriyle Türk tarafının zamanla baskılara boyun eğmesini mi bekliyorlar?” diye soran Oktay, “Nereden gelirse gelsin; Türk tarafı hiçbir baskıya boyun eğmeyecektir. Kanıtı 38 yaşına gelen cumhuriyettir” şeklinde konuştu.
“Çözümün anahtarı, egemen eşitliğin ve eşit uluslararası statünün tescil edilmesi önerimizi, uluslararası topluma kararlılıkla anlatmaya devam edeceğiz” diyen Oktay, “İki devletli çözüm, sabır gerektiren bir yol. Bu yolu, omuz omuza, birlikte yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.
“DOĞU AKDENİZ’DE MACERA ARAYAN HER TÜRLÜ BULUR”
Doğu Akdeniz’in, tüm bölge hakları için barış, istikrar ve işbirliği denizi olması için çalışmaları sürdüreceklerini vurgulayan Oktay, Kıbrıs Rum tarafının, tek taraflı hidrokarbon arama çalışmalarına devam edeceğini duyurduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hiç merak etmesinler onları yalnız bırakmayız. Sondaj çalışmalarımıza kaldığımız yerden aynı hızla devam ederiz.  Kimseden çekinmiyoruz, çekinmeyiz. Doğu Akdeniz’de macera arayan her türlü bulur. Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini fiili anlamda korumaya devam edeceğiz.”
“MECLİS VE CUMHURBAŞKANLIĞI YERLEŞKESİNİN PROJE LANSMANINA TANIKLIK EDECEĞİZ”
Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki işbirliği kapsamında, 550 bin doz koroanvirüs aşısı, e-devlet projeleri, tıbbi ekipman destekleri ve karayolları çalışmalarının, öne çıkan sektör bazlı projelerden sadece bir kaçı olduğunu ifade eden Oktay, şöyle devam etti:
“Tarım amaçlı sulama projelerimiz devam etmekte. Gelirken gördük, yeni havaalanımızın yapım süreci tüm hızıyla devam etmekte. İnşallah yakın zamanda hep birlikte açılışını yapacağız. Bugün de Girne’de askeri hastanenin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Medikal cihaz destekleri ve e-devlet projelerinin açılışlarını yapacağız. Meclis ve Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin proje lansmanına tanıklık edeceğiz.”
“MECLİS’TEKİ TÜM TARAFLARIN VE HÜKÜMETİN ELZEM OLAN YAPISAL REFORMLARA ODAKLANMASINI BEKLİYORUZ”
İhtiyaç duyulan reformları tamamlanmış, karar alma, denetleme ve uygulama mekanizmaları en etkin şekilde çalışan bir KKTC için Türkiye olarak üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarını ifade eden Oktay, “Bugün bu irademizi tekrarlıyoruz. Bu iradenin sonuç vermesi için Meclis’teki tüm tarafların ve hükümetin elzem olan yapısal reformlara odaklanmasını bekliyoruz” dedi.
Türk Devletleri Teşkilatı’nın İstanbul zirvesinde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “KKTC’yi de Türk Devletleri Teşkilatı’nda görmek arzusundayız” sözlerine işaret eden Oktay, “Özellikle bu tür bölgesel açılımlara KKTC’nin katılması için reform ve eylemlerin hayata geçmesi olmazsa olmazdır” şeklinde konuştu.Sayfa Adresi: http://www.magazinekibi.com/haber/Fuat-Oktay-Kibris-Turku-nun-azmi-anavatan-Turkiye-icin-iftihar-kaynagidir/396199