Türkiye -Rusya Turizm Eylem Planında Neler Var ?

13 Ekim 2021 Çarşamba  07:33

Türkiye-Rusya Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Toplantısı için Türkiye'ye gelen Rusya Federal Turizm Ajansı Rus turizm Başkanı Zarina Doguzova  Antalya'da yapılan toplantının ardından Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya geldi.
İki bakan, turizm alanında 2022-2024 dönemini kapsayan bir turizm eylem planına imza attılar.
Ankara'da düzenlenen Türkiye-Rusya Turizm İşbirliği Toplantısı'nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Bakan Ersoy, yıl sonuna kadar 4 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklediklerini açıkladı:‘Güvenli Turizm Sertifikası’nın ne kadar önemli olduğunu gördük’‘Elektronik vize ve vize muafiyeti gibi konuları düşünüyoruz’Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ise “Türkiye, turizm açısından Rusya’da en popüler ülke” diyerek şunları kaydetti:‘2021 rakamının altında kalmayacağımıza eminim’Basın toplantısının ardından gerçekleşen soru-cevap bölümünde  Bakan Ersoy, 2022 öngörülerini şöyle anlattı:‘Artık Bodrum’u keşfettiklerini söylüyorlar’Rus turistler için farklı destinasyonların da tanıtımının yapıldığını kaydeden Bakan Ersoy, “Geçen senelere kadar Rus misafirlerimiz için Akdeniz ağırlıklı diyebilirdik ama Ege de Rusya’da popüler olmaya başladı. Bu sene özellikle Bodrum bölgesinde fazla sayıda Rus misafiri ağırlamayı başardık. Tanıtımlarımız profesyonelce ve yoğun bir şekilde tüm dünyada yapılıyor. Rusya’da da 2019’dan itibaren çok yoğun bir şekilde tanıtım yapıyoruz. Burada özellikle Ege’ye özgün bir yeni tanıtım stratejisini devreye aldık. Artık Bodrum’u keşfettiklerini söylüyorlar. Bodrum’un artık sadece Rusya’dan da değil Batı ülkelerinden de fazla sayıda turist çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı
.Rusya: Turistlerin güvenliğine ilişkin denetimlerin artırılmasında anlaştıkRusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Doguzova, Türk mevkidaşı Ersoy ile görüşmesinde, Rus turistlerin Türkiye’deki oteller ve transfer araçlarındaki güvenliğinin denetimiyle ilgili çalışmaların artırılması konusunda anlaştıklarını söyledi.Doguzova, Rusya’nın kartla ödeme sistemi Mir’in Türkiye’deki geçerliliğinin artırılmasının da Ersoy ile ele aldıkları konulardan birisi olduğunu kaydetti.Ortak Turizm Eylem Planı neleri içeriyor?
Görüşmede imzalanan Ortak Turizm Eylem Planı kapsamında, ülkelerin herhangi birinde turistlerin yaşamı ya da sağlığı için tehlike oluşturan bir acil durum yaşanması hâlinde karşı tarafın derhal bilgilendirileceğini aktarıyor.Eylem planı çerçevesinde ayrıca tarafların, turistlerin haklarının korunması amacıyla işbirliğini güçlendireceği, gerekmesi hâlinde acilen fikir teatisi yapacakları bir toplantı düzenleyecekleri belirtiliyor.Turistlerin güvenliği ve haklarının korunması adına oluşturulan Rusya-Türkiye çalışma grubunun, bire bir ve video-konferans yöntemiyle uzaktan gerçekleştirilecek görüşmeler ile düzenli olarak iletişimde kalacağı da eylem planında yer alan maddelerden bir diğeri.Taraflar bunun yanında, turizm alanında faaliyet gösteren meslek örgütleri ve iş insanlarının gerektiğinde doğrudan temasa geçmelerine ve yatırımcıların bir araya gelmelerine yardımcı olacaklar.
Turist haklarının korunması
İmzalanan anlaşmaya göre her iki ülke, turistler için hayati tehlike oluşturan acil durumlarda, Rus ve Türk vatandaşlarının karıştığı olaylar ivedilikle karlı tarafa bildirilecek. Taraflar yetkileri dahilinde turistlerin haklarını koruyacak ve gerekli durumlarda operasyonel istişarelerde bulunacak.
Rusya ve Türkiye turizm ortak çalışma grubu, turist haklarının karşılıklı olarak korunması için yüz yüze ve uzaktan görüşmelere devam edecek.
Yatırım ayağında ilişkiler geliştirilecek
Türkiye ve Rusya turizm otoriteleri, iki ülke turizm sektörleri arasında veri paylaşımı ve doğrudan temas kurulmasına yardımcı olacak. İki ülke yatırımcılarının katılımıyla yapılan toplantılar da dahil olmak üzere, Rus ve Türk yatırımcılar arasındaki iş birliğinin gelişmesi kolaylaştırılacak, turizmin tanıtım ve pazarlaması alanlarındaki deneyim ve tecrübeler paylaşılacak.
Rusya’nın üzerinde en çok durduğu konular
“Suçlular cezalandırılmıyor”
Türkiye-Rusya Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Toplantısında Rusya tarafı, Rus vatandaşlarının hayatını kaybettiği olaylarda sorumluların cezalandırılmamasından şikayetçi oldu. Özellikle trafik kazaları ve boğulma gibi olaylarda, olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çekildi.
Aynı isim ve soy isimden kaynaklı mağduriyetler
Rus tarafının gündem getirdiği bir diğer konu ise terör soruşturmaları. Rus tarafı, hakkında terör soruşturması bulunan bir kişiyle aynı isim ve soyismi taşıyan ancak doğum tarihi ve yaşadığı yer farklı olan Rus turistlerin Türkiye’ye alınmadığına dikkat çekti. Görüşmelerde, aynı isim ve soyismi taşıyan çok sayıda insanın olduğu Rusya’da, ciddi mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekildi.Sayfa Adresi: http://www.magazinekibi.com/haber/Turkiye-Rusya-Turizm-Eylem-Planinda-Neler-Var-/396143