İşte KKTC'de Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Son Kararları

25 Eylül 2021 Cumartesi  20:29

Haber :İrem KESİM / KKTC  
İşte, KKTC 'de 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar:

HAFTALIK COVİD-19 VERİ TABLOLARI (22.09.2021)
KARŞILAŞTIRMA TABLOSU
  14.09.2021 21.09.2021 Değişim
Toplam vaka sayısı 914 596 -34,79%
Yerel vaka sayısı 607 422 -30,48%
Karantinada pozitifleşen 217 147 -32,26%
Yurtdışı vaka 30 27 -10,00%
100.000 de vaka sayısı 239,27 156,02 -34,79%
100.000 de yerel vaka sayısı 158,55 110,23 -30,48%
Test sayısı 108.416 121.877 12,42%
Test pozitiflik oranı 0,84% 0,49% -41,67%
Hastanede tedavi gören 69 55 -20,29%
Yoğun bakımda tedavi gören 12 9 -25,00%
Yoğun bakım oranı 0,73% 0,77% 5,48%
Aktif vaka sayısı 1640 1171 -28,60%
Kaybedilen vaka sayısı 3 4 33,33%
       
İLÇELERİN ORTALAMA GÜNLÜK 100.000 DE VAKA SAYISI                              
  14.09.2021 21.09.2021 Değişim
KKTC GENELİ 34,1 22,4 -34,31%
LEFKOŞA 36,5 22,7 -37,81%
GAZİMAĞUSA 30,5 23,2 -23,93%
GİRNE 39,8 24,1 -39,45%
İSKELE 25,1 16,3 -35,06%
GÜZELYURT 19,7 10,1 -48,73%
LEFKE 10,2 5,1 -50,00%
 KARARLAR
 1. Ülkemize hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak kişiler, ülke giriş kriterleri göz önünde bulundurularak (yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR test sonucu) yolculuk öncesi adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formunu doldurarak alacakları QR kodu ile adaya giriş yapacaklardır.
Bu işlemi yapamayan kişiler gerekli evraklarıyla 27/09/2021 tarihine kadar giriş yapabileceklerdir. QR kodu alarak ülkeye giriş yapacak kişiler hızlı geçiş imkanından yararlanacaktır.  
Ülkeye girişte doldurulacak KKTC Yolcusu Giriş Formu’nun çıktısı alınacaktır.
27.09.2021 tarihinden itibaren KKTC Yolcusu Giriş Formu ile ülkeye giriş zorunlu olacaktır.
 1. Siteye giriş yapan;
-KKTC vatandaşlarının “ADAPASS”
-TC vatandaşlarının “HEALTHPASS”
-AB vatandaşlarının “GREENPASS”
-UK vatandaşlarının “NHS QR Kodlu Evrak” . Eklenen evraklar,ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir.
-Diğer ülke vatandaşlarının geçerli aşı kartları ve/veya PCR test sonuçlarını  uygulamada belirtilen bölüme eklemeleri gerekmektedir.  Eklenen evraklar,ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir.  
Bu uygulama 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacaktır.
 1. A) ÜLKE RENKLERİ
Ülkeye ada dışı giriş kriterleri aşağıdaki belirtildiği şekilde olacaktır. Kriterlerde belirtilen ülke renkleri her hafta güncellenecektir. 1 B) ÜLKE RENKLERİNE GÖRE UYGULANACAK KURALLAR
KOYU KIRMIZI; KIRMIZI; Bu ülkelerden gelecek kişilere aşılı olup olmadığına bakılmaksızın tüm giriş kapılarında Covid-19 testleri uygulanacaktır.
TURUNCU; Bu ülkelerden gelecek kişilerin sadece aşısız olanlara tüm giriş kapılarında Covid-19 testleri uygulanacaktır
YEŞİL; Bu ülkelerden gelecek kişilere kapılarda Covid-19 testi uygulanmayacaktır.
C) GENEL KURALLAR; Ada içi epidemiyolojik durum değerlendirmesi neticesinde 27.09.2021 tarihinden itibaren geçişlerde Seviye 2 kuralları uygulanacaktır. Seviye 2 :Aşılı kişilere test yok, aşısız kişiler  72 saatlik negatif Antijen veya PCR testi (14 günde toplam 75-499/100000 kişi)
Aşısız 18 yaş altı öğrenciler ve Kato Pyrgos'ta ikamet eden kişiler, 7 günlük hızlı negatif antijen testi veya PCR testi ile geçebileceklerdir. " Aşısız kişiler 72 saat negatif hızlı antijen testi veya PCR testi (aşılanmamış işçiler ve sağlık amaçlı geçecek kişiler dahil) ile geçebilirler. 
Ancak aşısız lise öğrencileri ve Kato Pyrgos'ta ikamet eden kişiler, 7 günlük hızlı negatif antijen testi veya PCR testi ile geçebileceklerdir. (14 günde toplam 500/100000 kişi)
*Güney Kıbrıs üzerinden Turuncu-Yeşil Renk Kategori Ülkelerinden ülkemize gelmeyi talep eden kişiler yukarıda “1 B” maddesinde belirtilen ülke giriş kriterlerine göre işlem göreceklerdir. Ancak Turuncu Renk Kategori ülkelerinden ülkemize gelecek AŞILI KİŞİLER son 72 saatlik PCR testini ibraz edememeleri halinde, kara sınır kapılarından Covid-19 testi yaptırmaları koşulu ile ülkemize giriş yapabileceklerdir.
*Turuncu-Yeşil Renk Kategori ülkelerinden gelen ve 10 günden fazla Güney Kıbrıs’ta kalan kişiler ülkemize geçmeyi talep etmeleri halinde Ada İçi Sınır Geçişleri kuralları kapsamında işlem göreceklerdir.
* Güney Kıbrıs’a gelen kişiler 10 gün süre ile Güney Kıbrıs’ta bulunmaları halinde, koyu kırmızı ülkeler hariç, ada içi sınır geçiş kuralına haiz olacaklardır.
* Ülkemize Güney Kıbrıs’tan otobüs ile düzenlenecek turistik turlarda, turuncu ülkeden gelen aşısız turistler son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR/antijen testlerini ibraz etmeleri kaydı ile günübirlik geçiş yapabileceklerdir. Adapass ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin  belirlemiş olduğu işletmelere giriş yapacak kişilerin test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayacak sistemdir. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından belirlenen kriterler ilgili sisteme entegre edilecektir. Belirlenen mekanlara/aktivitelere/sektörlere/etkinliklere giriş yapmadan önce kişilerin adapass sisteminden alacakları adakoduna göre sorgulanacaktır. Eğer kişinin belirlenen ve Adapass’a yüklenmiş kurallara göre mekanlara/aktivitelere/sektörlere gerekli aşı belgesi ve PCR testleri yeterli ise giriş onayı verilir.
Mekan/sektör/aktivite/etkinliklere girecek kişilerin Adapass sorgulanması tüm ilçelerde kullanılacaktır.
Mekan/sektör/aktivite/etkinlikleradapass.gov.ct.tr/company/register kayıt olduktan sonra işletmenin e-mail adresi ve kendilerine SMS yolu ile iletilecek şifre ile uygulama açılacaktır.
Kayıt yaptırmayan aşağıda belirtilen mekan/sektör/aktivite/etkinliklerin adapass.gov.ct.tr/company/register sitesinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
Sektörler: Bar ve club,meyhane,cafe,restoran,süpermarket, internet cafe, bet ofis, gece klübü, berber, kuaför, güzellik salonları, masaj salonları, dövmeciler, toplu etkinlik yapacak sektörler, mağaza- butik, sinema-tiyatro salonları, konser-sergi, kapalı spor salonları, kapalı yüzme havuzları, oteller, casinolar, gençlik kampları, düğün-nişan-sünnet törenleri, tombala, kapalı çocuk oyun alanları, ibadethaneler
Not: Yukarıda belirtilmeyen sektörler de isteğe bağlı olarak adapass.gov.ct.tr adresine kayıt yaptırabilirler.
AŞILI : TEST YOK                                                                           AŞISIZ : 72 SAAT PCR/ANTIJEN AŞILI : 7 GÜN PCR/ANTİJEN                                                             AŞISIZ: 72 SAAT PCR/ANTİJEN AŞILI : 7 GÜN PCR/ANTİJEN
AŞISIZ : GİRİŞ YOK
AdaPass KAT I AdaPass KAT II AdaPass KAT III
RESTAURANT, MEYHANE, PASTANE, CAFE OTEL CASİNO
BERBER / KUAFÖR, GÜZELLİK SALONU BOKS / GÜREŞ ANTRENMAN BAR/CLUB
İBADETHANELER AÇIK ALAN TAKIM SPORLARI KAPALI FİTNESS SALONLARI
INTERNET CAFE GENÇLİK KAMPLARI STADYUMLAR
BET OFİSİ DÜĞÜN ( YEMEKLİ-KOKTEYLLİ) KAPALI ALAN TAKIM SPORLARI
KAHVEHANE / KIRAATHANE TOPLU DANS / TÖREN / MÜZİK GECE KLÜBÜ
YÜZME HAVUZLARI    
SÜPERMARKET / AVM    
PERAKENDE SATIŞ MAĞAZALARI    
BANKALAR    
KONSER / TİYATRO / SERGİ     
     
GENEL KURUL TOPLANTILARI    
KONGRELER    
DEVLET DAİRELERİ    
SİNEMA    
OFİSLER    
     
TABLO: SEKTÖR ÇALIŞANLARININ YAPMASI GEREKEN TESTLER
ANTİJEN TEST
( AŞILILAR HER 14 GÜNDE BİR)                                                             (AŞISIZLAR HER 7 GÜNDE BİR)
OTEL ÇALIŞANLARI OKUL ÇALIŞANLARI
CASİNO ÇALIŞANLARI ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞANLAR
MÜZİSYENLER MARKET / MAĞAZA ÇALIŞANLARI VE TEDARİKÇİLERİ
BAR / CLUB ÇALIŞANLARI BERBER / KUAFÖR/GÜZELLİK SALONLARI/DÖVME SALONU ÇALIŞANLARI
SİNEMA SALONLARINDA ÇALIŞANLAR RESTAURANT ÇALIŞANLARI
TAKIM SPORLARI YAPANLAR CAFÉ ÇALIŞANLARI
YÜZME SPORLARI YAPANLAR MEYHANE ÇALIŞANLARI
KAPALI SPOR SALONLARINDA ÇALIŞANLAR PASTANE ÇALIŞANLARI
KAPALI ÇOCUK OYUN ALANLARINDA ÇALIŞANLAR KAHVEHANE / KIRAATHANE ÇALIŞANLARI
EĞLENCE/KONSER VB ORGANİZASYON GÖREVLİLERİ BANKA ÇALIŞANLARI
GECE KLÜPLERİNDE ÇALIŞANLAR KAMU ÇALIŞANLARI
BAKIM EVİ ÇALIŞANLARI OFİS ÇALIŞANLARI
DENİZ / GEZİ TEKNE ÇALIŞANLARI  
İŞÇİ YATI EVLERİ / LOJMANLARDA KALANLAR  
ÜRETİM / FABRİKA ÇALIŞANLARI  
TOPLU TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI  
İBADETHANEDE GÖREVLİ KİŞİLER  
İNTERNET CAFÉ ÇALIŞANLARI  
BET OFİS ÇALIŞANLARI  
BOKS,GÜREŞ YAKIN DÖVÜŞ SPORCULARI  
PLAJ/HAVUZ ÇALIŞANLARI  
65 yaş üstü kişiler ve sağlık nedeni ile kurul ile yurt dışına giden kişiler “Güvende Kal Uygulaması” nı ülkeye gelmeleri akabinde indirebileceklerdir. 12 yaş altı çocuklara el bilekliği takılmayacaktır.
Yukarıda belirtilen kurallara haiz olmayan, ülkemizde ikamet adresi göstermeyen,belirlenen merkezi karantina otellerinde geldikleri ülke renk kodlarına göre (5-14 günlük) merkezi karantinada kalacaklardır.
Ev karantinası kurallarına uymayan kişiler merkezi karantinaya gönderilecek, kişiler karantina ücretlerini kendileri ödeyecektir. (askerler hariç) bulunacak şekilde yolcu kabul edilmesi gerekli görülmektedir.
EĞİTİM Her okul  “Okul Pandemi Kurulu” oluşturmakla yükümlüdür. Bu kurul, Sağlık Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışacaktır ve en az 2 kişiden oluşacaktır. (250 öğrenciye kadar 2 kişi, her 250 üzeri öğrenciye +1 kişi) Oluşturulan kurulun sorumlusunun iletişim bilgileri Sağlık Bakanlığı’na iletilmesi gerekmektedir.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen Pandemi Kurulu temsilcileriyle Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu en az ayda bir olmak üzere durum değerlendime toplantıları yapacaktır.
Taşımacılık Maske Giriş-Çıkışlar Sınıf Dezenfeksiyon Teneffüs Ortak Kullanım Alanları Etkinlikler Covid-19 Pozitif Hasta ve Temas Testler Çırak öğrencilerin açılan sektörlere bağlı olarak işyerlerindeki eğitimlerine başlamaları uygun görülmüştür. Belirtilen sektörlerde uygulanan kurallar çırak öğrenciler için de geçerli olacaktır. Yüksek Öğrenim Kurumları, Pandemi Komisyonları oluşturacaktır. Bu komisyonlar maske, mesafe ve hijyen kuralları göz önünde bulundurulması koşuluyla Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın belirlediği kriterler çerçevesinde pandemi eylem planı oluşturacak ve uygulayacaktır.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından bildirilecek öğrenci belgesi ibraz edecek veya yeni öğrenci kaydı yapacak Koyu Kırmızı Ülkelerden gelecek kişiler 14 gün süre ile karantinada kalmaları koşuluyla ülkeye giriş yapabileceklerdir.   -Sınava katılacak kişilerin ve gözetmenlerin son 72 saat içinde yapılmış antijen test sonuçlarının olması,
- Sınav alanının havalandırılması amacıyla kapı ve pencerelerin sürekli açık tutulması,
- Sınav alanına girecek kişilerin sınav boyunca kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanması,
-Sınav alanında masaların sosyal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenlenmesi
-Sınav alanına girişte dezenfektan yerleştirilmesi kaydı ile yapılması uygun görülmüştür. SANAT Sinema salonlarının azami üçte biri kullanılacak şekilde kişi alınacak ve salonlarda yeme ve içme olmayacaktır. Bu sektörlerde görev alan kişilerin maske takacaktır.
SPOR TAŞIMACILIK Yolculuk sırasında ve sonrasında araçlar mutlaka havalandırılacaktır. Araçta şoför ve yolcular maske  takacaktır. Her seferden sonra araçlar dezenfekte edilecektir.  TURİZM Kapalı otel turizmine girecek aşısız kişilerin 5 günden fazla konaklamaları halinde 5. Gün testlerini yinelemeleri gerekmektedir.
Kapalı otel turizmi  ile  otellere KKTC vatandaşlarının gelmesi yasaktır. (Ancak çift uyruklu vatandaşlar ikamet adresinin başka bir ülkede olması ve ibrazı ile girebilirler. Bu kişiler belirtilen kurallara uymadıkları takdirde merkezi karantinaya alınacaklardır).
Kapalı otel turizmine devam etmek isteyen oteller konaklamak amacıyla veya otel içerisinde bulunan restoran,cafe,plaj v.b. alanları kullandırmak amacıyla dışardan müşteri (yerel veya turist) kesinlikle kabul etmeyecektir. Kapalı turizm uygulaması 30/09/2021 tarihinde son bulacaktır. SEKTÖRLER EĞLENCE/ORGANİZASYON -Gelin,damat ve birinci derece yakınları düğün tarihinden önceki  son 48 saat içerisinde PCR testlerini yapacaklardır.
-Tören ve partilerlerde maske takılacak, oturma düzeni sosyal mesafe kuralı gözetilerek düzenlenecek, tebrik yapılmayacak, takı – para sandık içerisine atılacaktır.
-Düğün alanının büyüklüğüne göre her 2 m2’ye bir kişi düşecek şekilde sayının belirlenmesi ve aynı anda belirlenen sayı kadar alana misafir kabul edilmesi gerekmektedir. Alanların büyüklüğü ne olursa olsun  aynı anda 250 kişiden fazla kişi alana alınmayacaktır.  
-Düğünlerde sosyal mesafeyi bozacak ölçüde yakın mesafeli oyun, halay ve dans yapılmayacaktır.
DİĞERLERİ
COVID-19 Aktivite Riskleri
Düşük Risk Aktivite ·         Kırsal bir bölgede otel veya tatil evinde konaklamak
·         Başkalarıyla birlikte yürüyüş, koşu veya bisiklete binme
·         Temassız spor oynamak (golf, tenis gibi)
·         Fiziksel mesafe kuralına uygun kamp yapmak
·         Fiziksel mesafe kuralına uygun açık havada mangal/barbekü yakmak (10 kişiden az)
·         Bir restorandan eve servis almak
·         Market alışverişi yapmak
·         Bir doktor muayenehanesine gitmek (yeterli havalandırma ve fiziksel mesafe kuralına uygun olarak)
Orta risk aktivite    ·         Hava (uçak) yolculuğu
·         Sosyal mesafe kurallarına uyarak plaja gitmek
·         Otobüs ile seyahat etmek (havalandırması yeterli ve sosyal mesafe kuralları uygulanan)
·         Eğlence parklarına gitmek (açık hava)
·         Çocuk oyun alanları (açık hava)
·         Uygun mesafe kurallarına uyarak halka açık havuzda yüzmek
·         Az temaslı sporlar yapmak (voleybol, vs.)
·         Açık havada aile ve arkadaşlar ile sosyal programa katılmak
·         Fiziksel mesafe kurallarına uygun 10 kişiden az yemek organizasyonlarına katılmak.
·         Fiziksel mesafe kurallarına uygun açık alanda restorant / meyhane /café/ pastane’ye gitmek
·         Kuaföre/berbere ve güzellik salonları gitmek
·         Yat gezisi (açık hava)
·         Müze,kütüphane ve sergiye gitmek
·         Alışveriş merkezine gitmek
·         Kapalı ofis ortamında, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak çalışmak.
·         Okul veya üniversiteye gitmek
·         Üretim, fabrika.
·         Düğün, nişan vs. törenleri ( sosyal mesafe ve hijyen kuralları uygulanması halinde)
Yüksek risk aktivite ·         Spor salonuna gitmek
·         Restoranın kapalı alanında yemek yemek.
·         Yüksek veya tam temaslı spor yapmak (futbol, ​​basketbol vb.)
·         Gece Klübü
·         Yurt / Lojman
·         Şantiye
·         Yaşlı bakım evi
·         Kumarhanelere (casino) gitmek
·         Kapalı oyun salonları
·         İbadethanede toplu ibadete katılmak
·         Büyük konser mekânlarına gitmek
·         Spor stadyumunda bir etkinliğe katılmak
·         Açık büfe yemek servisi yapan mekanlar. (kapalı alan)
·         Bar / clup / disko’ya gitmek
·         Sinemaya gitmek
·         Bet ofis/internet café
·         Masaj / SPA salonları
100k kişide ortalama günlük vaka sayısı İş yeri çalışanları Aktiviteyi gerçekleştirecek olanlar
Yeşil (<1) ·         Vaka tanımına uyan kişilere test yapılması ·         Vaka tanımına uyan kişilere test yapılması
Sarı (1-9) ·         Yüksek risk aktivite iş yerlerine haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Orta risk aktivite iş yerlerine haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Düşük risk aktivite iş yerlerine  iki haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Vaka tanımına uyan kişilere test yapılması
Turuncu (10-24) ·         Yüksek risk aktivite iş yerlerine haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Orta risk aktivite iş yerlerine haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Düşük risk aktivite iş yerlerine iki haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Aşısız bireylere son 72 saatlik PCR veya antijen testi.
 
Kırmızı (25-34) ·         Yüksek risk aktivite iş yerlerin kapatılması (açık olması zorunlu yerler, yaşlı bakım evleri, lojman, yurt vb.) hariç.
·         Orta risk aktivite iş yerlerine yerel epidemiyolojik veriler doğrultusunda gerekli görülmesi halinde kapanma ve haftalık PCR/antijen tarama yapılması.
·         Düşük risk aktivite iş yerlerine iki haftalık PCR/antijen tarama yapılması
·         Yüksek risk aktiviteleri kapalı.
·         Orta risk aktiviteler için aşısız bireyler son 72 saatte PCR testi veya antijen testi yapmak
 
Koyu Kırmızı (35 ve üzeri ve/veya hastane kapasitesinin dolması) ·         Tam kapanma (acil ihtiyaçlar hariç) ·         Tam kapanma (acil ihtiyaçlar hariç)
       
*Covid 19 Pandemisinin dünyadaki genel durumu, varyant yayılımı, ülkemizdeki seyri ve ülkenin aşılanma oranına göre belirtilen kriterler değişiklik gösterebilir.
 
EK-1
Açık Alanlarda Bulunan Yüzme Havuzlarında Uyulması Gereken Kurallar Ek 2
Plajlarda Uyulması Gereken Kurallar Ek 3 Temaslı Evde Karantina Kriterleri
 1. Ev karantinası uygulamasının yapılabilmesi için, evdeki (konut, yurt, lojman v.b) diğer bireylerle temas olmayacak şekilde kişiye ait ayrı bir oda, tuvalet ve banyo olması zorunludur. Aksi durumda temaslı olmayan diğer bireylerin başka bir konutta kalması gerekir.
Bu koşulların sağlanamadığı durumlarda temaslı kişi otel karantinasına alınır.
 1. Evde yaşayan > 65 yaş ve/veya COVID-19’un ağır seyretmesine neden olabilecek risk faktörü olan birey varsa aynı evde karantinaya girilmez.
 2. Toplu alanlarda yaşayan (lojman, yurt, askeri birlik v.b) ve ortak alanları mecburi kullanan kişiler ev karantinası kapsamına alınamaz. 1. maddede var olan şartları yerine getirebilen kurumlarda ev karantinası uygulanır.
Bu koşulların sağlanamadığı durumlarda temaslı kişi otel karantinasına alınır.
 1. Aynı evde yaşayıp birden fazla temaslı bireyin bulunması durumunda, 1. maddede var olan şartları yerine getirebilen konutlarda ev karantinası uygulanır. Ev şartları 1. maddeye uymadığı durumda bireylerin ayrı evde kalabilme imkanı varsa ev karantinası uygulanır.
Bu koşulların sağlanamadığı durumlarda temaslı kişi otel karantinasına alınır.
 1. Temaslı kişi, 18 yaş altında ise yanında bir ebeveynle beraber, 1. maddede var olan şartları yerine getirebiliyorsa ev karantinası uygulanır. Ev şartları 1. maddeye uymadığı durumda bireylerin ayrı evde kalabilme imkanı varsa ev karantinası uygulanır.
Bu koşulların ikisinin de sağlanamadığı koşullarda temaslı kişi yanında bir ebeveynle beraber otel karantinasına alınır.
 1. Başkasının bakımına bağımlı olan temaslının varlığında ev karantinası uygulanır.
Bakımını sağlayacak kişi 1. maddede var olan şartları sağlamaya çalışır. Bakımını sağlayan kişi de ev karantinası kurallarına uymak zorundadır. Kaldığı konuta ziyaretçi kabul edemez.
 1. El bilekliği uygulamasında bileklik takmayan veya herhangi bir nedenle bileklik takamayan kişilere de otel karantinası uygulanır.
Evde Karantina, temaslıların evden dışarı çıkmadan, ev içerisinde de diğer kişilerle temas kurmadan yaşamasıdır. Ev karantinası, temaslı olan kişinin son temas tarihinden sonra yapılan ilk pcr test sonucunun negatif olması ile başlar. Aşılı kişiler son temas tarihinden sonraki 7. Günde, aşısız kişiler ise son temas tarihinden sonraki 10. Günde yapılan PCR testinin negatif olması ile sonlandırılır. Son temas tarihinden sonraki gün birinci gün olarak kabul edilir.
** Karantinanın önemli bir nedeni hastalık belirtisi göstermediğiniz halde enfekte olmuş olabileceğinizdir.
Bir kişi hasta olduğunu bilmeden veya herhangi bir belirti hissetmeden virüse yakalandığında hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Karantina hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olur.
Evde karantinada dikkat edilecekler;
 1. Karantina, son temas tarihinden sonraki 10 günü kapsar. Çift aşılı olup, 2. doz aşı tarihinden sonra 14 gün geçirmiş olan kişiler için ev karantinası 7 gündür.
 2. Eve kesinlikle ziyaretçi kabul edilmez. Temaslı kişinin bulunduğu odaya aile üyeleri
 3. Hava sirkülasyonunu artırmak için pencere en az 15 dakika açılarak ara ara oda havalandırılır.
 4. Temaslı kişinin kullanacağı tabak, kaşık, çatal v.b malzemeler mümkünse tek kullanımlık olmalıdır. Mümkün değilse bulaşık makinesinde veya yüksek ısıda eldiven kullanılarak yıkanmalıdır.
 5. Temaslı kişinin kullandığı kıyafetler, havlu, çarşaf gibi tekstil ürünleri 60-90°C’de deterjan ile yıkanır.
 6. Temaslı kişinin COVID-19 testinin pozitif gelmesi durumunda, kişinin bulunduğu alanlar dezenfekte edilir. Dezenfeksiyon %1 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla yapılır (10 litre su içine 1 küçük çay bardağı çamaşır suyu konulur).
 7. Temaslı kişi, herhangi bir semptom (ateş, öksürük, halsizlik, baş ağrısı, v.b) hissettiğinde 1102 arayıp bilgi vermelidir.
EK 4 COVİD-19 POZİTİF HASTALARIN  EVDE İZOLASYONU
Gerekli ev koşulları SÜRECİN İŞLEYİŞİ 
1- Sağlık Bakanlığı elemanlarınca aranarak kişiye testinin pozitif çıktığı bilgisi verilir
 2- Başka bir test merkezine giderek test tekrarı yapmaması bulaşı artırmaması gerektiği söylenir.
3-Kendine söylenen zamanda Pandemi Hastanesine gelerek değerlendirmelerinin yapılacağı ve buna göre evde veya hastanede izlenmesine karar verileceği belirtilir. Ev, iş sosyal faaliyet alanlarındaki yakın temaslıları konusunda bilgi alınır.
4- Hastaneye geldiğinde değerlendirmesi sonucunda evde izlenmesine karar verilmişse el bilekliği takılır ve hasta evine gönderilir. Herhangi bir sorun olduğunda temasa geçeceği telefon numarası bildirilir.
5-Evdeki izlemin 10. gününde hastalara randevu verilerek kontrol PCR yapılır. Test sonucu negatif ise ev karantinası sonlandırılır veya pozitif ise 3 gün sonra testi tekrarlanır.
6-Pozitif kişinin evde nefes darlığı göğüs ağrısı ve var olan bulgularında (ateş, öksürük halsizlik, başağrısı vb.) artış olursa 1102’yi arayıp bilgi vermelidirler.
Not  Covid-19 pozitif kişi,  çocuk olduğu veya   bakıma muhtaç olduğu vb nedenle  karantinaya yalnız girmemişse, hastanın  testi negatifleştiği zaman , bakıcı durumundaki kişiye de PCR testi yapılır. Bakıcının testi negatif ise bakıcı bu kez 10 günlük temaslı karantinasına alınır.
 Sayfa Adresi: http://www.magazinekibi.com/haber/Iste-KKTC-de-Bulasici-Hastaliklar-Ust-Komitesi-Son-Kararlari/396111