Altın Ayı “Beden ve Ruh” a Gitti

21 Şubat 2017 Salı  12:09

Paul Verhoeven başkanlığındaki jüri 18 filmin yer aldığı yarışmada En İyi Film Altın Ayı ödülünü Macaristan yapımı “Beden ve Ruh-On Body and Soul” filmine verdi. Tören öncesindeki Kırmızı Halı seramonisinde sinema dünyasını ünlüleri en yeni kıyafetlerini sergilediler. Gecede Panorama, Kısa ve Uluslararası Yarışma Jüri üyelerinin sahneye gelerek ödülleri sinemacılara takdim etti. En İyi Yönetmen ödülüne “The Other Side of Hope” filmi ile Aki Kaurismäki’nin olurken Jüri Büyük Ödülü “Félicité”  filmi ile Yönetmen Alain Gomis’e takdim edildi. Ödül almak için sahneye gelen sanatçılar birçok siyasi ve sosyal mesaj vermesi de Berlinale’nin politik yönü kuvvetli bir organizasyon olduğunun da kanıtı oldu.
 
Gomis: Birbirimizi sevelim
   “Beden ve Ruh” filmi Yönetmeni ildikó Enyedi bu film için büyük riskleri göze aldığını söyleyerek bu konuda kendine manevi destek olan ve finansal destek sağlayan Macaristan Film Fonu’na çok teşekkür etti.
   Gecenin 2. büyük ödülünü Félicité ile kucaklayan Yönetmen Alain Gomis “Bizler insanlarız. Bizler çok güzeliz. Birbirimizi sevelim” dedi.
 
Holland: Dünyayla ilgili yeni perspektiflere ihtiyaç var
   Pokot (Spoor) ile ödüle layık görülen Yönetmen Agnieszka Holland dünya ile ilgili konulara dokunan, cesur ve önemli yeni perspektiflere ihtiyaç olduğunu belirterek sinemacıların bunu başarması gerektiğini kaydetti.
A Fantastic Woman yönetmeni Sebastián Lelio bir sevgi filmi yaptıklarını söyleyerek insanların birbirini sevmesi gerektiğine inandığının altını çizdi. Ortak yönetmen Gonzalo Maza ise Sebastian’ı sevdiğini söyledi. Maza ödülünü filmin güzel İspanyol aktris Daiela Vega’ya adadığını ifade etti.
 
Andoni: Filmde İsrail işgalinin bir kesiti var
En İyi Belgesel Ödülü’nü “Ghost Hunting” ile alan Yönetmen Raed Andoni, Filistin toplumunun % 20’sinin sorguya ve işkenceye maruz kaldığını söyleyerek bu filmin uzun yıllardır süren İsrail işgalinin bir kesitini yansıttığını kaydetti.
 
Kosslick, Alman gazetecinin serbest bırakılmasını istedi
   Festival Direktörü Dieter Kosslick ise Türkiye’de terör örgütü üyesi olduğu iddiası ile dünyada tutuklanan ilk Alman gazeteci olan Deniz Yücel’in bir an önce serbest bırakılmasını isteyerek bu vb. yapılan tutuklamaların düşünce özgürlüğünün açık bir  ihlali olduğunu da vurguladı.
 
KAZANANLAR LİSTESİ:

Altın Ayı – En İyi Film: Testről és lélekről (Beden ve Ruh) (Yönt: İldikó Enyedi)
Jüri Büyük Ödülü: Félicité (Yönt: Alain Gomis)
 En İyi Yönetmen: Aki Kaurismäki (The Other Side of Hope)
En İyi Senaryo: Sebastián Lelio- Gonzalo Maza (A Fantastic Woman)
En İyi Kadın Oyuncu: Kim Minhee (On the Beach at Night Alone)
En İyi Erkek Oyuncu: Georg Friedrich (Bright Nights)
Alfred Bauer Ödülü: Pokot (Spoor) (Yönt: Agnieszka Holland )
En iyi Belgesel: Ghost Hunting(Yönetmen: Raed Andoni)
En iyi sanatsal performans (Kamara): Dana Bunescu (Ana, mon amour)
En İyi İlk Film: Summer 1993 (Yönt: Carla Simón)
En İyi Kısa Film: Small Town (Yönt: Diogo Costa Amarante)
En İyi Kısa Film-Jüri Ödülü: Reverie in the Meadow (Yönt: Esteban A. Julien)
Generation En İyi Film-Kristal Ayı: Little Harbour (Yönt: Iveta Grófová)
Generation Jüri Büyük Ödülü: Becoming Who I Was (Yönt:Chang-Yong Moon ve Jin Jeon) - Summer 1993 (Yönt:Carla Simón)

FIPRESCI Jürisi Ödülleri

Yarışma: (On Body and Soul) Yönt: Ildikó Enyedi
Panorama: Pendular (Yönt: Julia Murat)
Forum: (A Feeling Greater Than Love) Yönt: Mary J.Saba
Panorama İzleyici Ödülü (kurmaca): Insyriated (Yönt: Philippe Van Leeuw)
Panorama İzleyici Ödülü (belgesel): I Am Not Your Negro (Yönt: Raoul Peck)Sayfa Adresi: http://www.magazinekibi.com/haber/Altin-Ayi-Beden-ve-Ruh-a-Gitti/394362