Bir adım önde...
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
mehmetkesim
 
ANA SAYFA MAGAZİN SİNEMA MÜZİK MEDYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ TÜMÜ
ANTALYA   20/30 °C
 
 
gaü arizona
    Antalya'da 2 Bin 500 Yıllık Nekropol Alanı Müze Haline Geliyor  
 
    İlk Kadın Belelediye Başkanının Hayatı Film Oluyor  
 
    GAÜ'den Öğrencilere %75 Burslu Yatay Geçiş Fırsatı  
 
    Türkiye Yazarlar Birliği’nden Sosyal Medya Konusunda Açıklama  
Serhat Akpınar'dan GAÜ 35.Yıl Kutlama Mesajı
Serhat Akpınar dan GAÜ 35.Yıl Kutlama Mesajı
 
Girne Amerikan Üniversitesi 35’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor.
 
31 Mayıs 2020 Pazar - 17:13

 Kurucu Rektör Serhat Akpınar bir kutlama mesajı ile, Girne Amerikan Üniversitesi’nin bir ‘erdem eylemi’ olarak ortaya çıktığını belirterek, odaklandıkları ilkelerin ilk günkü kadar saf gerçekliğini koruduğunu ifade etti. Akpınar’ın yazılı mesajı şöyle; 
'Yaş almak ne kadar güzeldir.' 
Almak derken; Aslında, bedeninde değişenler arttıkça ruhunu besleyen, yaşamın boyunca öğrendiğin tüm şeylerin, nasıl bir 'imbikleme' işlemine sahnelik oluşturduğunun farkına varıyorsun, tüm hatları ve boyutlarıyla. Yani; Yaş almak güzeldir ama erdemle. Mutlak erdem ile...
“Erdemler iyi duygulara sahip olmamızı ve eylemleri iyi bir biçimde yapmamızı sağlayan huylardır. Bu etkinlikler, yapma imkanlarımız dahilinde olmalı ve seçime dayanmalıdır. Bu seçim; arzu yetisinin pratik bilgelik tarafından yönlendirilmesi ile ortaya çıkmalıdır. Bu, yegane ahlak öğretisinin ön koşullarına da kaynaklık eder. Şu halde; Erdem nedir? Erdem; Harekete geçen ya da geçebilen bir güçtür. Örneğin, bir bitkinin ya da ilacın erdemi: iyileştirmektir. Kalemin iyi yazması iken, insanın ki; insanca istemek ya da davranmaktır. Bir varlığın erdemi, onun değerini oluşturan şeydir, başka deyişle kendine özgü yetkinliğidir. Erdemlerin, bu ilk ve en genel anlamda, nasıl kullanıldıklarından, hedefledikleri ya da hizmet ettikleri amaçlardan bağımsız oldukları görülecektir. İyi reçete edilmiş bir ilaç gibi...Erdem güçtür ve güç de erdeme yeter. Ama insana yetmez. Ama ahlâka yetmez.”
Aristoteles’ten itibaren oluşmuş, yine Fransız düşünür André Comte-Sponville ait “Bir Erdemler Risalesi”ni alıntılayarak başlamak istedim. Sponville şöyle diyor; “Ne işe yaradı? Belki şuna: Ne yapmamız ya da ne olmamız gerektiğini, ne yaşamamız gerektiğini anlamaya çalışmak ve bu çabadan yola çıkarak, yapmamız ya da olmamız gereken şeyden bizi ayıran yolu, en azından entelektüel olarak ölçebilmek. Mütevazı bir amaç, yetersiz bir amaç, ama gerekli bir amaç.”
Bundan otuzbeş yıl önce; Kendi erdemimi harekete geçirirken, oluşacak imbiğin damıtma refleksi yukarıdaki cümlelere dayandı. Yani; Evrensel ahlak ile harmanlanacak, bu normatif ahlak yetisine kayıtsız kalamayacak bir sistem inşaa etmek. Öngörüde olduğu gibi, yetti mi? Hayır!  Henüz nihai hedeflerimize ulaşmış değiliz, yaş alıyoruz erdemlerimiz ile, yarım asırlık sürecin tamamlanmasının son çeyrek menzili içerisindeyiz. Yürüyüş devam ediyor, erdemimizin gücü, kurumsal tarihimizin ahlaki özelliklerine asla galebe çalmadı. Yerleştiğimiz mertebe, kurumsal tarihin hiçbir döneminde ulufe dağıtılan bir “galebe divanı” da olmadı.
İmbiğin; damıtıcı, damıtmaya yarayan, damıtma işinde kullanılan araç olduğunu biliyoruz. Ömür dediğimiz şey, bir tür imbik midir? İçinden geçilen...
Ellerimizin, alınterimizin aklımıza eşlik etmesine minnettarım. İçinden geçtiğim bu imbik; Şunu damlattı!
Kıbrıs`ın, ülkemin ilk üniversitesini kurma onurunu benliğimde taşıyor ve paylaşıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile binlerce yıllık antik tarihe sahip Girne’mizin uluslararası kabulü, üniversitemiz ile yeniden keşfedilmiş hatta tanımlanmıştır. Bu ilk tanımlamanın ve ilk adımın; tabir uygunsa, “kendi kabuğu içinde çalkalanmaya mahkum edilmeye çalışılan” bu güzide toplum açısından oluşturduğu siyasal ve sosyo-ekonomik sonuçlar halen yeteri kadar anlaşılamamış, bazen küçümsenmiş hatta bir takım çevrelerce yok sayılmıştır. Ancak tarih ve arşivin keskin ışığı, müphem hafızaları günün birinde yine delip geçecek ve bu onur da bize yetecektir.
Girne Amerikan Üniversitesi herhangi bir özel üniversite değil, vizyoner bir eğitim kurumudur. Benzer şekilde; Farklı ülkelerdeki tüm kampüslerimiz, bulundukları ülkelerin en gözde şehirlerine konumlandırılarak, doğaya uyumlu fiziki yapılandırma ile GAÜ markası küresel olarak ölçeklendirilmiştir. Artık bu ölçek; en güzel yaşamsal ve akademik deneyimlerini paylaşmak için dünyanın her yerinden gelen öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve tüm çalışanlarımız ile erdemimizin ana ilham kaynaklarından birini oluşturuyor.
Hayallerimiz ile erdemimizin gücü örneğin; Girne Amerikan Üniversitesi’ni, AB İşletme Federasyonu (ECBE) tarafından akredite edilen ve “Kuzey Kıbrıs” adı altında AB’de yer almış tek üniversite markası haline getirdi.
Ulusal ve uluslararası düzeyde YÖK, YÖDAK, IACBE, Tedqual, Naric, Asiin, Eaquals, Observatory Magna Charta Universitatum, UN Global Compact gibi küresel otorite öğesi olarak kabul edilen akreditasyonları ve iş birliklerini bu imbiğin içinden başarıyla da geçirdik.
Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU), İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW), Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE), Avrupa İşletme Federasyonu (EFMD), ABD İşletme Eğitimi ve Programları Asamblesi (ACBSP), Uluslararası Meslek Yüksek Okulu ve Eğitimi Birliği (IVETA), Avrupa Okullar Birliği (ECIS-daimi üye), Uluslararası Okullar Birliği (CIS), Avrupa Lider Otelcilik Okulları Birliği (Eurhodip), Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği (EAAE) gibi sayısız prestijli kurum ve kuruluşlara olan üyeliklerimiz, etkin gücümüzü sınanmış halde artırmaya devam edecek.
Geçtiğimiz günlerde başarı öykümüze olağanüstü bir evre daha ekledik. ABD'nin köklü yüksek eğitim kurumu Arizona Üniversitesi ile oluşturduğumuz stratejik iş birliği anlaşması; akademik tüm unsurlarımıza, özellikle öğrenci ve mezunlarımıza ayrıcalıklı bir perspektif daha sağlayacak, coğrafyamızdaki çekim gücümüzü artıracaktır.
Yaş aldık ve bir kum tanesi inceliği ile biriktirdik, biriktiriyoruz. 50’nci yılımıza birkaç adım daha yaklaştık. Yani; ‘Menzil varsa, gidecek yolumuz da nefsimize sinmiştir.’
Bir paydası olduğumuz 'Dünyamız'ın yaşamakta olduğu salgın hastalık koşulları altında, bu zorlu süreçte desteğini hep hissettiğim; Öğrencilerimiz, mezunlarımız, akademik ve idari kadromuz, uluslararası- ulusal çözüm ortaklarımız ile oluşmuş 'GAÜ Evrensel Ailemiz'in 35'inci kuruluş yılını içtenlikle kutluyorum.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Ezgi Eyüboğlu, Oğulcan Engin Birlikteliğinin İlk Resmi
 
Hakan Solaker Yazdı :İbrahim Tatlıses Özlemi Bitmez,Tatlıses Unutulmaz.
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Türkiye'den KKTC'ye 2 milyar 288 milyon 976 bin lira Maddi Destek
Türkiye ve KKTC arasında 2 milyar 288 milyon 976 bin liralık bir maddi ...
Girne Amerikan Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi Vizyoner Bir İşbirliği Başlatıyor
Öğrenciler artık Girne Amerikan Üniversitesi’nde Arizona Üniversitesi’nin ...
Erdoğan ::“Türkiye’nin gücünü, zenginliğini, refahını çok daha yükseklere taşıyacağız”
Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda vatandaşların bayramını ...
Erdoğan'dan “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” Mesajı
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ...
 
 
Akpınar :GAÜ-Arizona İşbirliği Yurt Dışında Eğitim Hayali Kuran Gençler İçin Fırsat
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yükseköğretimde kutladığı 35. yılında, ...
KKTC'de Sıcak Hava'ya Dikkat
KKTC Meteoroloji Mevsim normallerinin üzerinde artarak sürecek sıcak hava ...
GAÜ , Arizono Üniversitesi Global Kampüs İşbirliği Fırsatı
İki Köklü Üniversitenin işbirliğinin öğrencilere bir çok hak sağlayacağı açıklandı
GAÜ Akademisyeni Akyar ,Korona Salgını ve Türk Dış Politikasını Değerlendirdi
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası ...
 
 
Erdoğan'dan Anneler Günü Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10 Mayıs Anneler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı
Başbakan Tatar Duygusal konuştu : Ekonomimizi Ayağa Kaldırırken İnsana Önem Vereceğiz
Başbakan Ersin Tatar başkanlığında ekonomi konusunda gerçekleştirilen ...
GAÜ'den KKTC'ye özel Master ve Doktora programlarında büyük indirim
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Yükseköğretimde kutladığı 35. yılı ...
Antalya'da Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Kalktı
İçişleri bakanlığının 81 ile göndermiş olduğu genelgede hafta sonu sokağa ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Antalya'da 2 Bin 500 Yıllık Nekropol Alanı Müze Haline Geliyor

Antalya'da 2 Bin 500 Yıllık Nekropol Alanı Müze Haline Geliyor

  Bilgi Kirliliği ve Gazetecilik
  YAZARLAR
 
 
Kadına Şiddete Hayır'a Böylemi Örnek Olacaksınız.
 
Hakan Solaker
 
 
Korona Günleri
 
Can Arca
 
 
Bilgi Kirliliği ve Gazetecilik
 
Magazin Ekibi diyor ki...
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli

Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli

Byturco
  ÇOK YORUMLANANLAR
http://www.buyukantalya.com
  FACEBOOK'TA MAGAZİN EKİBİ
  TWITTER'DA MAGAZİN EKİBİ
  ANKET
     
 
Hande Yener mi? Demet Akalın mı?

Hande Yener
Demet Akalın

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Magazin
  •Sinema
  •Müzik
  •TV Dünyası
  •Moda
  •Medya Dünyası
  •Kültür&Sanat
  •Turizm
  •Yaşam
  •Teknoloji
 
 
  •deneme