Bir adım önde...
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
mehmetkesim
 
ANA SAYFA MAGAZİN SİNEMA MÜZİK MEDYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ TÜMÜ
ANTALYA   7/9 °C
 
 
    Tarık Kara, bu kez Yörükler için söyledi  
 
    Tatar'dan KKTC Gündemiyle ilgili yazılı açıklama  
 
    Lavandist’in kurucusu Osman Tugay Lavanta Yağı Konusunda Uyardı  
 
    Oğuzhan Hasipoğlu: Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir  
Antalyanın Lezzetleri Dünya'ya Açılıyor
Antalyanın Lezzetleri Dünya ya Açılıyor
 
“Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı
 
3 Eylül 2022 Cumartesi - 23:24

Dünya gastronomisinin nabzı 
‘Food Fest Antalya’da atacak
Dünya gastronomisi Antalya’nın
yerel sofralarında buluşacak
Yerel gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak amacıyla “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Başkan Muhittin Böcek, coğrafi işaretli Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerini, yerel ürünlerini dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.
Tarihi, eşsiz konumu, biyoçeşitliliği, benzersiz kıyıları, doğal güzellikleri ve yemek kültürü ile dünya turizminin göz bebeği Antalya, I. Uluslararası Food Fest gastronomi festivaline ev sahipliğine yapacak. Yerel gıdaya sahip çıkmak amacıyla, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerel Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla 23-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, gastronomi dünyasının duayenlerini bir araya getirecek. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekleşecek uluslararası festival, Antalya Karaalioğlu Parkı’nda dünyanın dört bir yanından gelen konukları ağırlayacak.  Kentin saklı kalmış lezzetlerini dünya arenasına taşıyacak, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin katılacağı Food Fest Antalya’nın tanıtımı için, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde Antalya’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi. 
YOĞUN KATILIM
Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Food Fest Antalya İçerik Direktörü Gökmen Sözen, Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Başkanı Zeki Özen, TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut ve şef uğur Volkan Uysal katıldı. Başkan Muhittin Böcek, toplantı salonunda hazırlanan Antalya meyve bahçesi alanını gezdi. Antalya’nın ünlü serpme böreğinin hazırlanışı katılımcılara mini bir gösteriyle tanıtıldı.
PARLAYAN YILDIZ GASTRONOMİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yemeği ve sofrayı kutsayan binlerce yıllık Anadolu geleneğinin kadim bir mutfak kültürünü bize armağan ettiğini söyledi. “Gastronominin dünyanın yükselen ve parlayan yıldızı olduğunu söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Antalya, 700 bin yatak kapasitesi, nitelikli otelleri, hizmet kalitesi, eşsiz doğası, dünyaca ünlü mavi bayraklı plajları, ören yerleri, tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin başkenti konumundadır. Aynı zamanda tarımın başkenti olarak ülkemizin örtü altı tarımının yarısını bulunduran Antalya’mız, yerel mahsulleri,  eşsiz lezzetleri, zengin gastronomisi ve pek çok coğrafi işaretli ürünleri ile turizm, tarım ve ekonomimiz için büyük bir değer yaratmaktadır. Gastronomi sektörünün, restoranların ihtiyaç duyduğu tarım ve gıda ürünlerinin büyük bir bölümü tüm Türkiye’ye Antalya’dan  ulaştırılmaktadır. Antalya'nın gastronomi destinasyonu olması için Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl, birinci Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’ni düzenliyor ve ev sahipliği yapıyoruz. Festivalimizin çıkış noktası ve ana hedefi, yerel gıda ve nitelikli tarıma sahip çıkmaktır” diye konuştu.
ANTALYA’DAN DÜNYAYA
Festival mottosunu “Antalya’dan dünyaya”, temamızı ise “sürdürülebilirlik, biyoçeşitlilik ve yerel ürünlerin desteklenmesi” olarak belirlediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, şunları söyledi: “Çevremizi ve doğal kaynaklarımızı koruyarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerinin, yerel ürünlerinin otel, restoran gibi işletmelerin menülerinde yer almasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Coğrafi işaret alan yöresel ürünlerimizin, festivale katılan çok değerli yerel ve global şefler aracılığıyla uluslararası arenada bilinirliğini arttıracağız. Örneğin Antalya’nın meşhur piyazı ya da kabak tatlısı gibi lezzetlerinin Fransa’da, İspanya’da, İtalya’da Michelin yıldızlı bir şefin menüsünde yer almasını, ayrıca domates, muz, avokado, portakal gibi ürünlerimizin dünya marketlerinin raflarında yer almasını hedefliyoruz.”  
YEREL ÜRÜNLERİ MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ
Yerelden kalkınma modelinin çalışmaların temel çatısını oluşturduğunu dile getiren Muhittin Böcek, “ Kentin yerel gıda zenginliğini ve tarım potansiyelini geliştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Başkan Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel ürünlere sahip çıkarak onları geleceğe miras bırakmak istediklerini kaydetti. Başkan Böcek, bu hedefe ulaşılmasında büyük katkısı olacağına inandıkları Uluslararası Gastronomi Festivaline ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti.
PANELLER YARIŞMALAR ATÖLYELER
Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelen konukları ağırlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyleyen Muhittin Böcek, “Üç gün boyunca sürecek birinci Uluslararası Food Fest Antalya’da dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Michelin yıldızlı şefleri, gurmeleri, gastronomi ve turizm yazarlarını, kısacası sektörün farklı alanlarındaki profesyonellerini ağırlayacağız. Festival süresince sergiler, duayen şeflerle paneller, söyleşiler, yarışmalar ve daha pek çok renkli etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu. 
BAŞKANLARDAN TAM DESTEK
Başkan Muhittin Böcek’in konuşmasından sonra ise Food Fest Antalya İçecek Direktörü Gökmen Sözen, festivalin içeriğini katılımcılara anlattı.  ATSO Başkanı Davut Çetin ise Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Food Fest Antalya Gastronomi Festivali”nin düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti. Davut Çetin, turizm kenti Antalya’da gastronominin çok önemli olduğunu Gaziantep, Hatay gibi şehirlerde gördüklerini, ATSO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise bu festivalin geleneksel lokantalar için de çok önemli olduğuna dikkat çekti. 
ATB Başkan Vekili Halil Bülbül de coğrafi ürünlerin çok önemli olduğunu, Antalya ve yerel ekonomiye katkısı olacağını belirtti. Şef Uğur Volkan, Antalyalı biri olarak geç kalınmış ama önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ise pandemi sonrasında misafirlerin tercihlerinin değiştiğini belirterek, dünyada gastronominin ön plana çıktığını ve gastronomi için seyahat eden misafirlerin arttığını kaydetti.
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Turisti şehre çeken önemli etkenlerden biri yeme-içme kültürüdür. Bu festival turistin şehre gelmesi açısından katkı sağlayacaktır” dedi. 
AOSB Başkanı Ali Bahar ise şehre katkı koyacak her türlü organizasyona katkı vermeye hazır olduklarını belirtti. 
TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, Muhittin Başkan’ın destekleriyle başlayan Food Fest Antalya’ya her türlü katkıyı sağlayacaklarını vurguladı. 
AGYİD Başkanı Zeki Özen, pandemi sonrasında Antalya’yı gastronomi şehri yapmak istediklerini söyleyerek, “Muhittin Başkan ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Gerçek anlamda uluslararası bir festival olma yolunda ilk adım atıldı” dedi. 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
GAÜ'de Sufizm ve Mindfulness Sempozyumu
 
Mehmet Kesim Yazdı : KKTC'de Fahiş Ev Kiralarına Kim Dur Diyecek ?
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Vatan Kahvesi gastronomi turizmi merkezi olacak
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri ...
KKTC'de Deniz Kaplumbağaları Koruma Projesi için gönüllüler aranıyor.
​Taşkent Doğa Parkı’na bağlı Cyprus Marinelife Center - Kıbrıs Deniz ...
Bakan Ataoğlu, yapımı süren yeni Ercan Havalimanı’nın Çalışmalarını İnceledi
KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri ...
Antalya Turizminde Hedef Yıl Sonu 12 Milyon ,Ağustos Ayında 8 Milyonu Geçmek
Yıl Sonuna Kadar 12 Milyon Turist hedefi koyan Antalyamızda ağustos Ayı Hedefi 8 Milyonu Geçmek
 
 
Hatay Deniz Otobüsü’nün Gazimağusa seferleri başlıyor
KKTC’ye ilk seferini 19 Mayıs’ta Girne’ye gerçekleştiren Hatay Deniz Otobüsü’nün ...
KKTC İçişleri Bakanlığından aracıyla Türkiye'ye gidecek olanlar için önemli duyuru
KKTC İçişleri Bakanlığı aracıyla Türkiye'ye gidecek olanlar için önemli ...
Kemer'de Turizm Sezonu Yoğun Sürüyor
Türkiye’nin en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından olan Antalya'nın ...
Antalya’yı Hava Yoluyla Gelen Turist Sayısı 6 Milyonu Geçti
Ağırladığı turist sayısı bakımından "Turizmin Başkenti" olarak nitelendirilen ...
 
 
KKTC’de otellerdeki doluluk oranında ciddi artış
Koronavirüs pandemisinden en büyük zararı gören sektörler arasında gelen ...
Cumhurbaşkanı Tatar'ın Gündeminde KKTC'de Artan Kovid-19 Vakaları ve Kıyı Kirliliği Var
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın çağrısıyla Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen ...
KKTC'de deniz suyu analizi uyarı veriyor
Sağlık Bakanlığı, Haziran ayı deniz suyu analizlerini açıkladı. Listede ...
Ercan Havalimanı'nda Kurban Bayramı Yoğunluğu
Ercan Havalimanı Kurban Bayramı süresince, 329 uçağa ve giriş-çıkış yapan ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Tarık Kara, bu kez Yörükler için söyledi

Tarık Kara, bu kez Yörükler için söyledi

  Hoş Geldin ,Sağlıkla,Mutlulukla ,Başarıyla Geç 2023
  YAZARLAR
 
 
Kasap Nusret Nereye Koşuyor
 
Hakan Solaker
 
 
Hoş Geldin ,Sağlıkla,Mutlulukla ,Başarıyla Geç 2023
 
Magazin Ekibi diyor ki...
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli

Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli

Byturco
  ÇOK YORUMLANANLAR
http://www.buyukantalya.com
  FACEBOOK'TA MAGAZİN EKİBİ
  TWITTER'DA MAGAZİN EKİBİ
  ANKET
     
 
Hande Yener mi? Demet Akalın mı?

Hande Yener
Demet Akalın

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Magazin
  •Sinema
  •Müzik
  •TV Dünyası
  •Moda
  •Medya Dünyası
  •Kültür&Sanat
  •Turizm
  •Yaşam
  •Teknoloji
 
 
  •deneme